Мета: поглибити знання учнів про поділ членів речення на головні та другорядні, граматичну основу, ознайомити зі способами вираження підмета; розвинути вміння знаходити в реченні граматичну основу, складати речення, в яких би підмет виражався різними способами; виховати повагу до таланту художниці з народу Катерини Білокур, любов до природи та естетичний смак.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок.
Обладнання: підручник, таблиця, схема, картки, дидактичний матеріал, картини.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слово вчителя.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Перевірка домашнього завдання.
(Написати твір-мініатюру про красу рідного краю. Підкреслити члени речення у 3 реченнях.)
2. Експрес-опитування.
-- Які є члени речення?
-- Чим відрізняються головні члени речення від другорядних?
-- Що таке граматична основа?
-- Що таке підмет?
-- Що таке присудок?
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Ознайомлення із темою, метою і завданнями уроку.
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота зі схемою.
Підмет Присудок
(Хто? Що?) (Що робити?)
2. Робота на картках.
Прочитайте текст. Підкресліть в реченнях граматичні основи. Зробіть висновок, якими частинами мови можуть виражатися підмети.
Картка
Відома українська художниця народного декоративного живопису завітала сьогодні до нас в гості. Вона народилася 25 листопада 1900 року в селі Богданівка Пирятинського повіту Полтавської губернії. Посіяне дало жнива. І тоді мільйони оцінили майстерність представниці «народного примітиву». Минуле в пам’яті живе. Для Катерини Білокур жити – означало малювати. А від побаченого на картинах звідусіль чулося «ого».
3. Слово вчителя.
Отже, підмет найчастіше виражається іменником, але може виражатися й іншими частинами мови в значенні іменника.
Щоб перевірити, чи правильно визначено підмет, потрібно замінити його займенниками він, вона, воно, вони в Н.в. якщо така заміна можлива, то це підмет, якщо ні – то додаток або звертання.
У підрядних реченнях підмет буває виражений займенником хто, який, що. Слово що лише тоді виступає підметом, якщо його можна замінити займенником який.
Якщо підмет виражений одним словом, то такий підмет називається простим. Підмет може виражатися й словосполученням. Такий підмет називається складеним.
4. Робота з таблицею.
СПОСОБИ ВИРАЖЕННЯ СКЛАДЕНОГО ПІДМЕТА
1. Складні географічні й астрономічні власні назви.
Чумацький Шлях осінні перетнув сузір’я.
2. Словосполучення, що є прізвищем, ім’ям, по батькові або називає твір та ін.
Катерина Білокур – українська художниця.
3. Назви установ, посад, звань.
Музей українського народного декоративного мистецтва має найкращу колекцію робіт Білокур.
4. Стійкі словосполучення, назви рослин.
Петрів батіг розплющив сині очі.
5. Словосполучення з кількісним значенням:
числівник + іменник у Р.в.
Крім Катерини, в сім'ї були два сина — Григорій і Павло.
займенник + іменник у Р.в.
Скільки краси таїться за простою постаттю.
іменник зі значенням сукупності + іменник у Р.в.
Скрізь букет квітів заворожує красою.
іменник у Н.в. + іменник в О.в. з прийменником
На картині дивовижно квіти з мрією сплелись.
займенник стільки (скільки) або прислівники мало, чимало, багато + іменник, займенник або прикметник у Р.в.мн.
Багато картин намальовані олійними фарбами.
6. Цілі речення.
«Хата в Богданівці» - назва однієї з картин.
7. Фразеологізми.
Бити байдики – улюблена справа ледарів.
5. «Німий диктант».
Вчитель показує картини з малюнками.
Завдання учнів – записати слова, зображені на них, скласти з ними речення, підкреслити граматичні основи.
VІ. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
1. Вправа «Конструктор».
Учням роздає вчитель картки, на яких схематично зображено члени речення.
Завдання учнів – зайняти позицію відповідно до того, де розташовується той член речення, який зображений схематично на його картці.
(Вчитель читає речення, а учні будують схему до нього).
2. Творча робота.
Напишіть мініатюру, описавши одну із картин, таким чином, щоб кожне слово починалося з тієї ж букви. Підкресліть в реченнях граматичні основи; визначте, чим виражені підмети.
3. Вправа «Пазли».
(Завдання виконується в групі)
Вчитель роздає учням картки з реченнями, в яких вони мають визначити спосіб вираження підмета. Далі розмістити картки відповідно у спеціальній таблиці. Якщо все правильно, отримаємо картину,перевернувши аркуші.
VІ. ПІДСУМКИ.
Слово вчителя.
Підведення підсумків уроку, коментар до роботи учнів на уроці, виставлення оцінок.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Вивчити способи вираження підмета, виконати вправу 93 на ст. 80-81, (І-ІІ рівні); написати твір-мініатюру про чумаків, використовуючи зображене на картинах(ІІІ рівень).
Немає коментарів:
Дописати коментар