Урок з українськкої мови у 10 класі



Тема. Пунктограми у простому ускладненому реченні.
Мета: повторити основні пунктограми, удосконалити вміння визначати їх у простому ускладненому реченні; розвивати практичні вміння ставити розділові знаки відповідно до правил пунктуації; виховати любов до рідного краю та здатність бачити прекрасне навколо себе.
Тип уроку: урок-подорож,  повторення здобутих знань.
Обладнання: підручник, карта, картки, ТЗН.
Епіграф уроку:             
                                                    Слайд № 1
Є щось святе в словах – мій рідний край!
Для мене – це матусі пісня ніжна.
Ти кожен день цінуй і поспішай
Творить добро, бо може бути пізно…
Н.А. Гедзюра
Хід уроку
І. Організаційний момент
    Вступне слово вчителя.
    Рідний край… Кожна людина по-своєму розуміє це поняття. Але усі ми горді тим, що проживаємо в Україні, на благословенній подільській землі, а наше рідне містечко Полонне – найкраще, наймиліше, найдорожче у всьому світі, бо це наш дім, в якому нам затишно і добре. На жаль, не усім так спокійно в нашій країні, адже, як ви знаєте, на сході України йде війна. Звісно, усі ми віримо, що скоро все зміниться на краще, бо нас охороняють справжні патріоти. Тому до Дня Святого Миколая ви отримали домашнє завдання: написати лист до земляків,  що знаходяться в зоні АТО.  
    Порада:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання.
(Написати лист до земляків, що знаходяться в зоні АТО).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
    Слово вчителя. 
                                              Слайд № 2
    Не все так просто в країні і не все просто буває навіть у простому реченні. Тому темою сьогоднішнього нашого уроку буде: " Пунктограми у простому ускладненому реченні ".
-         Як ви думаєте, що саме ми будемо робити на уроці?
-         (Відповідь учня)
-         Чим можуть ускладнюватися прості речення?
-         (Відповідь учня)
    Отже, на сьогоднішньому уроці ми пригадаємо, чим саме може ускладнюватись просте речення, і які розділові знаки при цьому потрібно ставити. Таким чином, узагальнимо і закріпимо на практиці попередньо отримані знання. Разом з тим, дізнаємося більше про  нашу країну.
Я пропоную вирушити в подорож, і знайти скарб, керуючись картою.
Рухаймося від Полонного!
                                                           Слайд № 3
ІV. Основний зміст уроку
Слово вчителя.
Щоб землю свою всім серцем пізнати,
Потрібно усім добре правила знати.
За даними істориків, на території України існує понад 5000 замків. Кожен з них по-своєму унікальний та особливий.
Проте експерти й жителі країни визначили 7 Чудес України в рубриці "Замки, фортеці, палаци".
Прямуймо до першої точки на карті, Білгород-Дністровський, де ми зможемо познайомитися з 1-м Чудом України. Але це місто охороняють однорідні члени речення. Потрібно виконати завдання, щоб туди потрапити.
                                                         Слайд № 4
1.     Робота з текстом.
     Прочитайте текст. Знайдіть в ньому однорідні члени речення. Поясніть розділові знаки при них (усно).
    Полонне декілька разів згадується в давньоруських Іпатіївському та Лаврентіївському літописах. Одна зі згадок говорить, що у 1169 році половці дійшли до міста Полонного, яке належало київській Десятинній церкві.
    Ще в 996 році Володимир Великий завершив будівництво Десятинної церкви і приписав їй десяту частину своїх міст. Серед них було і Полонне, недарма літописець називає його «святої Богородиці град Десятинний».
Слайд № 5
2.     Робота з таблицею:
     (Подивіться на таблицю і скажіть, які ще розділові знаки можуть ставитись при однорідних членах речення).
Слайд № 6
    Рухаймося далі!
Наступний пункт призначення – м. Кам'янець-Подільський.
    Кажуть, що одна голова – добре, а дві – ще краще. Тому я пропоную об'єднати зусилля і вдвічі швидше подолати перешкоди, завітавши одразу й до м. Хотин.
3.       Робота з підручником в парах (Учні по двох діляться на пари по варіантах).
Вправа 241(ІІ завдання), ст.139.
    Складіть прості ускладнені речення з двома іменниками: І варіант – зі звертаннями, ІІ – зі вставними словами. Поясніть пунктограми.
   Допоможуть вам таблиці!
Слайд № 7
Погляньте на 2 і 3 Чудо України.
Слайд № 8
Далі наш навігатор веде нас до с. Качанівка (4 Чудо України), що знаходиться в Чернігівській
області.
Щоб туди потрапити, потрібно пригадати розділові знаки при вставлених конструкціях.
4.     Вправа "Мій вибір".
    Утворіть нові речення, поєднавши його частини з правої і лівої колонки. Поставте потрібні розділові знаки.
Слайд № 9
І золотої й дорогої мені не  жаль моєї долі молодої.
просто, здається, вчора було
Вишневий сад, данину першу виплативши бджолам, дрімав і спав.
Давно спокійним бути я хотів
Ще недавно стояли ми з нею під нашою улюбленою вишнею.
він тільки-но зацвів
Дивлюсь на все спокійними очима
щоб знали ви

1.     І золотої й дорогої мені,  щоб знали ви, не  жаль моєї долі молодої.
2.     Вишневий сад, - він тільки-но зацвів, - данину першу виплативши бджолам, дрімав і спав.
3.     Ще недавно - просто, здається, вчора було - стояли ми з нею під нашою улюбленою вишнею.
4.     Дивлюсь на все спокійними очима (Давно спокійним бути я хотів).
Погяньте на палац у Качанівці.
Слайд № 10
    Остання точка на карті – м. Чернівці. 5 Чудо України охороняють відокремлені члени речення, які нікого не пропускають, доки ви не виконаєте їхні умови.
5.     Вправа "Пароль" .
Слайд № 11
    Випишіть номера тих речень,  які ускладнені відокремленими членами речення. Поясніть вживання розділових знаків.
1.         Добріє світ, народжений в любові. 2. Доріг я немало здолав під вітрами, обсипала скроні зима. 3. Красо України Подолля! Розкинулось мило, недбало! 4. Сповнений цікавості, я крокував далі. 5. Теплом дихала настояна на травах і квітах земля. 6. На світі все знайдеш, крім рідної матері. 7. Як учений, етнограф і фольклорист, Франко все життя з палким інтересом ставився до народної творчості. 8 не розлюблю тебе ніяк, моя вишнева Україно! 9. І земля – наречена в молочнім цвіту яблунево-рожевих садів – мліє солодко. 10. Пливу й пливу повз береги краси.
        Нас радо зустрічає Митрополичий палац!
Слайд № 12
V. Узагальнення знань, умінь і навичок.
Вправа "Пазли".
  (Самостійна робота)
    Розставте розділові знаки у простих ускладнених реченнях. Визначте чим кожне з них ускладнене. Наклейте  картки-пазли на аркуш з таблицею у вказаному порядку, перевернувши догори зображенням.
VІ. Підсумки.
1.     Слово вчителя.
      Ось таким чином ми дійшли до скарбу, хоча й були перешкоди на дорозі. Я думаю, ви зрозуміли, що без знань далеко не заїдеш. А знання– це наш скарб! Бережіть його! Бо не дарма народна мудрість говорить: "Розум вчить, як на світі жить".
2.     Рефлексія "Скринька цінностей".
Слайд № 13
Продовжіть речення.
Я зрозумів, що можу…
Мені сподобалося…
Мені захотілося…
3.     Підведення підсумків уроку, коментар до роботи учнів на уроці, оголошення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання.
    Чи помітили ви, що на карті є ще невідома дорога? Що б вона млгла означати? Скільки є Чудес України? Скільки ми сьогодні їх побачили?
    Невідома дорога – це шлях до пізнання. У вас є вибір, йти нею впродовж життя чи залишатися на місці.
Домашнє завдання:
    Вправа 243 (Виписати речення з однорідними членами речення, звертаннями, вставним словами, вставленими конструкціями та відокремленими реченнями. Підкреслити їх у реченні і усно пояснювати пунктограми(І-ІІ рівні)).
    Дізнатися самостійно, які ще є 2 Чуда світу, підготувати розповідь про них або створити презентацію про мальовничі куточки України, де б ви хотіли побувати (ІІІ рівень).


Переглянути слайди>>>

Немає коментарів:

Дописати коментар