Тема. Тире між
підметом і присудком.
Мета: ознайомити восьмикласників з правилами вживання тире між підметом і присудком; формувати вміння знаходити вивчену пунктограму; розвивати вміння
будувати речення з пропущеним дієсловом-зв'язкою,урізноманітнювати усне та писемне мовлення; виховувати людяність, гуманізм, повагу до оточуючих.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки.
Мета: ознайомити восьмикласників з правилами вживання тире між підметом і присудком; формувати вміння знаходити вивчену пунктограму; розвивати вміння
будувати речення з пропущеним дієсловом-зв'язкою,урізноманітнювати усне та писемне мовлення; виховувати людяність, гуманізм, повагу до оточуючих.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки.
Тип уроку: засвоєння
нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Налаштування на роботу.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Завдання учням.
— Перепишіть
афоризми, підкресліть граматичну основу, вкажіть види підметів та присудків та
способи їх вираження.
Щастя
дістається тим, хто багато працює. (Леонардо
да Вінчі) Людина стає людиною тільки серед людей. (Й. Бехер) Двоє можуть врятувати одне одного там, де один гине.
(О. Бальзак) Ніхто не може судити про інших, доки не навчиться судити про себе самого. (И.-В. Ґетпе) Найважча професія — бути людиною. (Хосе Марші) Жити
— це значить дихати, це значить діяти. (Ж.-Ж. Руссо) Поведінка — це дзеркало, у якому кожен показує своє обличчя. (Й.-В. Ґетпе)
ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ШКОЛЯРІВ
1. Завдання учням.
— Розгляньте
будову останніх трьох речень. Чому, на вашу думку, в них є тире?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Робота в групах. Ситуативні
завдання,
Кожна група
розглядає зразки речень. Проаналізувавши їх, учні намагаються встановити
правила щодо того, коли вживається тире між підметом і присудком. Результати
оформлюються у вигляді таблиці чи моделі.
1 група
|
|
Приклад
|
Правило
|
Люди — браття, а природа — мати.
(В.
Лепкий)
Неділя — день легкий.
Мир — для всіх народів щастя.
|
Тире
ставиться, коли підмет і присудок виражені іменниками у Н. в.
|
Сім мінус три — чотири. Три рази по три — дев'ять
|
Якщо присудок
виражений числівником
|
II група
|
|
У нас кохати — полюбить сповна... (А. Малишко)
Лиш боротись — значить жить. (Т Франко)
Завдання молоді — вчитися. 0 щастя — жить і про життя усім співати. (В. Сосюра)
|
Якщо підмет і
присудок (чи один із них) виражені інфінітивом
|
Поезія — це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі. (Л. Костенко)
Бо пісня — то не забавка пуста. (А. Малишко)
|
Якщо перед присудком є вказівні
слова то, це, це є, значить, ось
|
III група
|
|
Я — небо. Я — полотнище
віків. (А. Малишко)
|
При підметі, вираженому
займенником для його смислового та інтонаційного виділення
|
Ніч — мов криниця без дна. (М. Рильський)
Вода — як скло.
|
Якщо перед присудком стоять
сполучники як, мов, наче, ніби і
под. і на цей присудок падає логічний наголос
|
Це —- мій народ. (Б. Олійник) Це
— день великого врожаю.
|
Якщо підмет виражений
займенником це і логічно
виділяється
|
2. Розповідь учителя.
Тире не
ставиться в таких випадках:
1)якщо перед присудком, вираженим іменником, стоїть частка не (Бублик не хліб. Серце не камінь тощо);
2)якщо присудок стоїть перед підметом (Хороша-таки
штука життя);
3)якщо присудок виражений іменником чи займенником у непрямих відмінках (Гордої вдачі, кришталевої чистоти людина);
4)якщо підмет або присудок виражений особовим займенником (Він рідний нашим городам і селам. (М.
Рильський));
5)якщо присудок і підмет — стійкий фразеологічний вислів (Два чоботи пара).
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота з підручником.
Виконання вправ 125,126.
2. Тренувальні вправи.
1) Перебудуйте
подані речення так, щоб у них між підметом і присудком стояло тире. З'ясуйте
відмінність у способах вираження присудка. Які з речень доцільніше вживати?
Чому?
Зразок:
Словосполучення є одиницею синтаксису. Словосполучення — це одиниця
синтаксису.
1. Підмет і
присудок є головними членами речення. 2. Синоніми вживаються як образні засоби
мови. 3. Допоміжне дієслово є зв'язкою у складеному присудку. 4. Дієприслівник функціонує як особлива
форма дієслова. 5. Другорядними членами речення є такі слова, за допомогою
яких поширюються головні члени речення. 6. Речення являє собою єдину синтаксичну
одиницю, яка може виражати думку.
2) Прочитайте і
перепишіть прислів'я. Там, де треба, поставте тире між підметом і присудком.
1. Вірний
приятель то найбільший скарб. 2. Розум скарб людини. 3. Одна мати вірна порада.
4. Вовка боятися в ліс не ходити. 5. Правда як олія: скрізь наверх спливає. 6.
Щастя без розуму як торбина дирява. 7. Щастя біжить а нещастя лежить.
—Поясніть лексичні значення слів скарб
і щастя.
—Побудуйте словотвірні ланцюжки від цих слів.
2. Індивідуальна робота з картками.
— Випишіть речення в такій
послідовності:
а) з тире, яке поставлено згідно з
правилами;
б) з авторським знаком.
Картка 1
1. Промені — як
вії сонячних очей! (П. Тичина) 2.
Ах, серце, пий! Повітря — мов прив'ялий трунок. (П. Тичина) 3. Цей цар — це я, палац — душа моя, бунт — сон,
раби — мої померлі мрії. (Б.-І.Антонич)
4. Ми —ланцюга поодинокі звена, ми — відтинок малий зі стрічки часу. (Б.-І.Антонич) 5. Ти знаєш, що ти —
людина. Ти знаєш про це чи ні? Усмішка твоя — єдина, мука твоя — єдина, очі
твої — одні. (В. Симоненко)
Картка 2
1. Життя — така велика ковзаниця. Кому вдалось не падавши пройти? 2. В
житті найперше — це притомність Духа, тоді і вихід знайдеться з нещасть. 3.
Душа в словах — як море в перископі, і спомин той — як відсвіт на чолі. 4.
Єдиний, хто не втомлюється — час. 5. Багатому і діти чорт колише, а бідному і
янгол не рідня. (За Л. Костенко)
Картка З
1. Тікать —
дієслово, що виключно стосується живих речей. (Остап Вишня) 2. «Первоміст» — це своєрідна історія одної з
найперших великих споруд давнини — першого мосту через Дніпро, збудованого
Володимиром Мономахом. (За П.
Загребельним) 3. Ми ж — вищим розумом, озброєні створіння. (М. Рильський) 4. У майбутньому —
наше обличчя. (Із журналу) 5.
Діло це надзвичайно серйозне — збагачуватися набутим досвідом і переносити на
свої поля.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Інтерактивна вправа «Мікрофон». —
Закінчіть речення.
«Найскладнішим
на уроці для мене було...»
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.Скласти план розповіді за темою «Головні члени речення. Тире між підметом і
присудком».
2.Виконати вправу 130.
Немає коментарів:
Дописати коментар